Revolutie op de koperplaat
Repertorium van politieke prenten tijdens de Brabantse Omwenteling 1787-1792
by S. Van Rossem
Paperback (Out of print)
(September 2012)
ISBN: 9789042922334
Price: $95.00
On back order
De Brabantse Omwenteling, ook wel de eerste Belgische Revolutie genoemd, geniet niet de bekendheid van haar geslaagde opvolger uit 1830. Ze leeft niet verder in het collectieve geheugen en wordt niet herdacht tijdens nationale feesten. Toch is de invloed van deze mislukte opstand op de verdere vaderlandse geschiedenis ingrijpend. Voor het eerst werden onze gewesten ondergedompeld in een diepgaande politisering die eeuwenlang zou blijven doorwegen: de politieke kampvorming leidde onder meer tot de levensbeschouwelijke tegenstellingen die de Belgische politiek in de negentiende en twintigste eeuw zouden domineren. Tegelijk leverde de Brabantse Omwenteling ook de nationale symbolen voor het latere Belgie, zoals de Belgische leeuw, de driekleur en de wapenspreuk ‘Eendracht maakt macht’. De motor achter de politieke bewustwording van de Zuid-Nederlanden was de stortvloed van drukwerk aan het einde van de achttiende eeuw. In een periode van amper enkele jaren verschenen duizenden politiek geladen publicaties, heel vaak in grafische vorm, als houtsnede, ets of kopergravure. Deze prenten vormen het onderwerp van dit boek. Voor het eerst is al het gedrukte iconografische materiaal uit de jaren 1787-1792 geordend en beschreven in een repertorium. Dit corpus wordt voorafgegaan door een verkennend onderzoek naar de inhoudelijke zwaartepunten van deze ‘revolutie op de koperplaat’, naar de graveurs en uitgevers die er verantwoordelijk voor waren en naar de specifieke beeldtaal die ze gebruikten om de publieke opinie te beinvloeden.
- By (author) S Van Rossem
Other Titles in this Series
Repertorium of Middle Dutch Sermons preserved in Manuscripts from before 1550 / Repertorium van Middelnederlandse preken in handschriften tot en met 1550 Dl. 1
Antwerpen-Brussel. Dl. 2: Den Haag-Leiden. Dl. 3: Appendices - Indices
Volume 29
De letter levend maken
Opstellen aangeboden aan Guido de Baere bij zijn zeventigste verjaardag
Volume 39
‘Komt pelgrims, komt hier’
Devotioneel drukwerk voor bedevaartplaatsen in Vlaanderen en Brabant (1500-1850)
Volume 45
Verhalende verzamelingen
'Flos unde Blankeflos' en de overlevering van de Middelnederduitse narratieve literatuur
Volume 46
Repertorium of Middle Dutch Sermons Preserved in Manuscripts from before 1550 / Repertorium van Middelnederlandse preken in handschriften tot en met 1550 (IV-VII)
IV. Aerdenhout - Darmstadt. V. Den Bosch - Leeuwarden. VI. Leiden - Zwolle. VII. Verantwoording en indices
Volume 29
Repertorium of Middle Dutch Sermons preserved in manuscripts from before 1550 / Repertorium van Middelnederlandse preken in handschriften tot en met 1550 (I-VII)
I. Antwerpen-Brussel. II. Den Haag - Leiden. III. Appendices - indices. IV. Aerdenhout - Darmstadt. V. Den Bosch - Leeuwarden. VI. Leiden - Zwolle. VII. Verantwoording en indices
Volume 29
Passie voor het lijden
De Hundert Betrachtungen und Begehrungen van Henricus Suso en de oudste drie bewerkingen uit de Nederlanden
Volume 33
A Fish Out of Water?
From Contemplative Solitude to Carthusian Involvement in Pastoral Care and Reform Activity
Volume 41, 2
Lering en stichting op klein formaat. Middelnederlandse rijmteksten in eenkolomsboekjes van perkament
Deel I: Onderzoek. Deel II: Handschriften
Volume 31
Catalogus van de handschriften, incunabelen en postincunabelen uit het bezit van de orde der minderbroeders-kapucijnen in Nederland, nu aanwezig in de Bibliotheek van de Theologische Faculteit Tilburg
Volume 36
Bedudinghe op Cantica Canticorum. Vertaling en bewerking van Glossa Tripartita super Cantica
I. Teksthistorische studies
Volume 34
Bedudinghe op Cantica Canticorum. Vertaling en bewerking van Glossa Tripartita super Cantica
II. Kritische editie
Volume 35
Similar Books
Cahiers de lexicologie
Particules floues — Nouvelles études sur le français et l'espagnol
Volume 128
Des mots aux actes
Traduction épistémique et littéraire. Nouvelles tendances en histoire et didactique
Volume 15
Deutsch als Fremdsprache nach Englisch an chinesischen Hochschulen
Eine empirische Forschung über Lernstrategien zum Wortschatzlernen
From the Frontiers of the Empire to the Borders of the Nations
Borderland Security and Safety in the (post-)Ottoman Spaces (1700–1939)
Lobbying for Equality
Jacques Godard and the Struggle for Jewish Equality during the French Revolution
Punning in Odd or Elegant Constructions in Jeremiah
The Convergence of Linguistics, Rhetoric, and Textuality in the Hebrew Text of Jeremiah
The Embodied Court in the Premodern World
Understanding the Physicality, Performativity and Lifecycle of Bodies at Court in Europe and Beyond, 1400-1800
Volume 4
Lectori vago. Manuscripts, Libraries, and Classical Scholarship from the Middle Ages to the Early Modern Period
Liber amicorum Luc Deitz
Volume 43
“Italien übertrifft alles, was man mir darüber gesagt hat”
Wilhelmine von Bayreuth und Friedrich II. im Briefdialog über die Italienreise der Markgräfin
